Vpliv biofilnega oblikovanja na dobro počutje ljudi

TED (Technology, Entertainment, Design) organizira konference in dogodke po vsem svetu, kjer skrbno izbrani govorilniki predstavljajo prebojne in revolucionarne ideje, ki pozitivno spreminjajo svet. Eden izmed takšnih govorov je tudi z naslovom Kako lahko biofilni dizajn ozdravi telo, um in dušo?, ki ga je pripravila uveljavljena arhitektka Amanda Sturgeon.

Vabimo vas, da si ogledate spodnji video (v angleščini, z možnostjo podnapisov), v nadaljevanju pa smo pripravili tudi kratek povzetek v slovenskem jeziku.

Prva Hisa 03 Vpliv biofilnega dizajna_new

Več kot trideset let nazaj je uveljavljeno arhitektko Amando Sturgeon potovanje po svetu pripeljalo do pomembnega vprašanja: zakaj smo kot družba sprejeli zgradbe, ki prekinjajo našo povezavo z naravnim svetom? Saj je ravno biti povezan z zemljo, biti uglašen z ritmom narave, in občudovati narave lepote pomembno bistvo življenja.

V dobi, ko povprečna oseba preživi 90% svojega časa v zaprtih prostorih, potreba po povezavi z naravnim svetom še nikoli ni bila tako kritična. Odgovor na to je biofilno oblikovanje. Koncept biofilnega oblikovanja ponuja pot do celostnega zdravljenja - ne samo telesa, ampak tudi uma in duše, z vključevanjem bistva naravnega sveta v naše prostore.

Rušenje zidov med človekom in naravo

Predstavljajte si, da preživljanje časa znotraj pomeni biti tudi povezan z naravo. Predstavljajte si, da ne ločimo več tako strogo bivanja doma in sprehoda v naravi. Koncept biofilnega oblikovanja si prizadeva porušiti ravno te zidove, ki nas omejujejo na bivanje v zaprtih prostorih in zunaj, tako da vključi elemente naravnega sveta v naše zgrajene domove.

Takšen pristop k arhitekturi podpirajo mnoge znanstvene raziskave, ki poudarjajo zdravstvene koristi naravne svetlobe, zelenja in odprtih prostorov - od zmanjšanih bolnišničnih bivanj in potrebe po zdravilih, do izboljšanega počutja in zmanjšanja stresa, pa celo do manjše stopnje nasilja v soseskah, ki so bogata z drevesi in naravnimi elementi.

Mnoge koristi in dokazi iz celotnega sveta

Biofilno oblikovanje presega preprosto dodajanje rastlin in zelenja v zgradbe. Vključuje globljo povezavo narave in arhitekture, z vključevanjem naravnih vzorcev in materialov, ki vzbujajo občutek pripadnosti in dobrega počutja. Bistvo biofilnega oblikovanja torej je, da se meje med notranjim in zunanjim svetom zabrišejo.

Poglejmo si nekaj konkretnih primerov, kako je biofilna arhitektura lahko dosežena pri zasnovi različnih vrst zgradb in kakšne koristi prinaša:

  • Izobraževalni prostori: V šoli Birchy v Seattlu so učilnice zasnovane tako, da omogočajo študentom doživljanje menjavanja letnih časov, integrirajoč deževnico in naravno svetlobo v učno okolje.
  • Zdravstvene ustanove: V Singapurju so bolnišnice zasnovane tako, da pacienti doživljajo prizore in zvoke tropskega gozda, izkoriščajoč zdravilno moč narave.
  • Kulturni centri: Za Maore Tūhoe na Novi Zelandiji je kulturni center, zgrajen z lokalnimi materiali, odraz globoke povezave z zemljo, ki izraža vrednote in zgodovino skupnosti.
  • Sedeži podjetij: Podjetja, kot sta Amazon in Google, so prepoznala koristi produktivnosti in dobrega počutja biofilnega oblikovanja, ustvarjajoč delovne prostore, ki spodbujajo kreativnost in povezavo z naravo.

Čas je za ponovno življenje z naravo

Prihodnost arhitekture nas postavlja pred temeljno izbiro o našem odnosu z naravo: smo od nje ločeni ali smo del nje? Biofilno oblikovanje ponuja odločen odgovor na našo notranjo povezanost z naravnim svetom, izzivajoč nas, da si ponovno predstavljamo naše prostore kot kraje, kjer narava ni samo prisotna, ampak integralni del našega življenja.

Z biofilnim oblikovanjem ne izboljšamo le našega počutja in sreče, ampak tudi naredimo pomemben korak k bolj trajnostnemu in harmoničnemu svetu. To je izbira, ki odraža globoko razumevanje, kaj pomeni biti človek, s pomembnim sporočilom, da najbolje živimo, delamo in uspevamo v okoljih, ki so tesno povezana z naravo.